Vichr na globálních finančních trzích na poslední chvíli smetl prodej Škody Holding

31.10.2008 22:58

Ještě před pár týdny se schylovalo k prodeji klíčových společností strojírenské skupiny Škoda Holding. Jeden z největších prodejů tuzemských firem v poslední době nakonec zhatila světová finanční krize. Podle důvěryhodného zdroje webu www.motejlek.com mělo jít o více než desetinásobek ukazatele EBITDA (zisk před zdaněním, úroky a odpisy).  „Bylo to před podpisem,“ sdělil zdroj.  Při pohledu na loňské výsledky Škody Transportation a Škody Power by částka výrazně překročila hranici 20 miliard korun. Spíše by se blížila třiceti miliardám. Tři hlavní společnosti holdingu loni v součtu vydělaly více než 2,2 miliardy korun po zdanění.

Škoda Holding je v posledních letech velmi úspěšná a není proto divu, že o ní byl velký zájem. V minulosti se hovořilo především o ruských společnostech. Mezi tři hlavní podniky skupiny patří Škoda Transportation, Škoda Power a Škoda Electric. Společnosti vyrábějí elektrické lokomotivy, tramvaje, metro, příměstské vlaky, strojovny, turbíny pro uhelné a jaderné elektrárny, trolejbusy nebo trakční motory.

Jediným vlastníkem společnosti Škoda Holding je v Amsterdamu zaregistrovaná Appian Machinery (Netherlands). Majitele zastupují Marek Čmejla a Jiří Diviš, kteří letos přesídlili ze Švýcarska, kde jim začalo být dosti horko,  do Monaka. Nedávno se objevila informace, že patří mezi osoby vyšetřované švýcarskými orgány. Čmejlovi, Divišovi a dalším lidem byly obstaveny účty, na nichž se v přepočtu nacházelo více než 10 miliard korun. V nejvyšších patrech českého byznysu se považuje za jistou věc, že mezi skutečné a významné vlastníky Škody patří Martin Roman, bývalý generální ředitel a předseda představenstva plzeňského holdingu a dnes první muž polostátního energetického konglomerátu ČEZ. Věrohodné důkazy o Romanově podílnictví dosud ale nikdo nepředložil.

-mot-

Výsledky klíčových společností skupiny Škoda Holding (2007, v miliardách korun)

firma                           obrat     čistý zisk

Škoda Transportation    4,40      1,29

Škoda Power                4,77      0,75

Škoda Electric               2,30      0,21

Škoda Vagonka             1,75      0,34    údaje jsou za rok 2006

Zdroj: jednotlivé firmy

Zpět